Weißseespitze 3518 m

Charakteristika

Z lyžařského střediska Kaunertal snadno dostuný vrchol Ötztalerských Alp. Ledovcovou stěnu přes její snadný přístup není hodné podceňovat. Svojí délkou 450m a sklonem do 55 st se jedná spíše o delší výstup. V zimních měsících i při přebytku sněhu bývá stěna holá - ledová.

Obtížnost

Ledová stěnka se sklonem 50-55 st., provýstup S. Plattner, F. Hohenleitner a R. Heuberger 1909

Zajištění

Ledovcová výbava. Nám stačili tři delší ledovcové šrouby s karabinami.

Příjezd

Plzeň - Rozvadov - München - Garmisch-Partenkirchen - Imst – Landeck - Prutz - Kaunertal, Plzně cca 490 km

Výchozí místo

Parkoviště Kaunertal ledovec 2750 m.n.m.

Vlastní výstup

Lanovkou jsme se nechali vyvézt na kótu 3111 (konec lanovky - kotvy Weißseeferner, 7 euro). Traversem jsme se přesunuli pod severní stěnku Weißsee Sp. Z důvodu většího množství sněhu a komplikovanějšímu sestupu jsme se rozhodli vylézt třetinu stěny (břicho v pravé části do 55 st.) a odtraverzovat a napojit se na sestupový hřeben cca. 200 výškových metrů pod vrcholem. Tímto rozhodnutím jsme si osahali hřeben pro pozdější sjezd - sestup do výchozího místa. Samotná stěna je tvořena nepříliš kvalitním ledem, který se štípe a tříští. Přístup na hřeben pokračuje přes sněhové plato dále nekonzistentním svahem (sníh přecházející v mix - permafrost do 30 st.). Dle sněhových podmínek je hřeben více či méně zasněžen a výstup na vrchol nezabere více než 45 min.

Z vrchlu přechod na chatu Brandenburger haus 3272 m.n.m.

Z vrcholu Weißseespitze na J východ později východ ledovcem Gepatsch je nutné počítat s 2-3 hodinami přesunu. Pozor při závátých dveřích do Winterraumu je nutné použít žebřík a proniknout do chaty oknem. Útulna je vybavena vším potřebným (topivo, kamna, nocležna, deky).

Sestup

Z vrcholu Weißseespitze 3518 m západním hřebenem. Mě se podařilo hřeben sešoupat až na jedno místo na lyžích. Na k. 3305 se mi jako výhodnější jevilo natraverzovat do severní stěnky přilehlého kopce a sjet dolů v nádherném prašanu. Pozor na laviny svah má 30 st. Celou cestu dolů jsem pod kopcem sledoval pracující Kässbohrer. Nemohl jsem přijít na to, co tam na padesáti čtverečných metrech dělá. Po sjetí kopce nám to bylo jasné. Vytvářel 6 m val proti lavině z inkriminovaného kopce.

Vybavení

Mačky, dva cepíny, výbava na skialpy, ledovcové šrouby.

Průvodce a další odkazy

Firn-und Eisklettern in den Ostalpen
http://www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=274

Mapa

Alpenvereinskarte Nr. 30/2 Ötztaler Alpen, Weißkugel

81

Komentáře

   
 

---